Orta Yaşlarda kariyer değişikliğini nasıl yapacağınızı merak mı ediyorsunuz? İyi haber yalnız değilsiniz! Günümüzde bir çok insan bu konuda merak içinde ve adım atmak için doğru yolları arıyor.

Orta yaşlarda kariyer değiştirme fikri ilk etapta korkutucu gelebilir fakat hayatınızda köklü bir değişiklik yapmak istiyorsanız bu korkutucu olmaktan çıkıyor. Hareket etmek artık sizin için kaçınılmaz ise ve buna karşı istek duyuyorsanız kariyer değiştirmek heyecan verici bir adım oluyor çoğu zaman.

40’lı Yaşlarda Kariyer Değiştirmek İsteyenlere İpuçları

1-Acele Etme

Artık daha fazla yaş almadan bir karar vermeniz gerektiği düşüncesinden uzaklaşmakla başlayalım. Acele etmek yapacağımız en büyük hata olacaktır. Gerçekten ne istediğinizi ve onu nasıl elde edeceğinizi bulmak için kendinize zaman verin. Bu süreçte belki de yaptığınız işten hala keyfi aldığınızı fark edeceksiniz. Uzaktan çalışma seçeneği ya da iş yaşam dengenizi oturtacağınız yeni bir programlama ile mutlu olabileceğinizi de fark edebilirsiniz. Ya da gerçekten cevabınız bambaşka bir mesleğe geçiş yapmak olabilir.

Orta yaş kariyer değişikliği ise amacımız kendimize dürüstçe cevap vermemiz gereken bir soru Neden bu değişikliği yapmak istediğinizdir. Kariyerinizde gerçekten mutsuz olduğunuz için mi? Yoksa huzursuzluğa neden olan çevre, lokaysan veya başka bir şey olabilir mi?

Değişim fikrinin peşine düşmeden önce netlik kazanmak önemli. Kendi nedenlerinizi sıralayın. Emin olun ki ilk önce kararınızda kişisel bir rahatlık düzeyine ulaşırsanız, daha olumlu ve ilgi çekici bir yanıt verebileceksiniz. Kariyer değişimi için doğru zaman olduğunda emin olmak istiyorsanız bu yazıma göz atabilirsiniz.

Nitelikleri, gelir-gideri, maaşı ve pazarı araştırarak potansiyel yeni bir kariyer hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin.

2-Güçlü Yönlerini Parlat

Orta yaşlarda kariyer değiştirmenin en güzel yanı bu güne kadar elde ettiğiniz bir çok aktarılabilir beceri elde etmiş olmaktır. Geçmişinizle gurur duyup gelecekte öğrenecekleriniz için heyecanlı olduğunuzu gösterin 🙂

Sektörde bulunmadığınız için endişelenmekten vazgeçin. Bunun yerine çalışma deneyiminizin sizi yeni kariyerinizde işverenin ihtiyaçlarını – ne olursa olsun – ne zaman ihtiyaç duyarsa anlamaya ve bunlara yanıt vermeye nasıl hazırladığına daha fazla odaklanın.

“Tecrübeli” olmanın bir diğer avantajı da, büyük olasılıkla önemli bir çevre oluşturmuş olmanızdır. Yeni kariyerinize iş fırsatları ararken bu bağlantıları kendi yararınıza kullanın.

3-Hızlanın

Bir süredir iş aramadıysanız, sürecin son yıllarda büyük ölçüde değiştiğini söylemeden edemeyeceğim. Uzun zamandır iş aramıyorsak ve bu bizim için yeni bir durum ise , yeni iş aramaya başlarken, en son trendlere ayak uydurmak önemlidir. ,

Birçok şirket, bir aday özgeçmişini ve ön yazısını görmeden önce bile bir başvuruyu taramak için başvuru izleme sistemlerini kullanıyor. Eğer bunlar sizin için ilk defa duyduğunuz şeyler ise bu konuda araştırma yaparak başlayın. Network yeni bir iş bulma konusunda hala popüler çevrenize yeni kariyer planlarınızdan bahsedin.

Linkedin vb. sosyal platformlarda aktif olmaya ve kendinizi güncellemeye zaman ayırın 🙂

Koala HR
Koala HR

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için Cookie kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni