Geri Dön

Çalışanlarınızı Geliştirmek İçin 10 Ücretsiz Online Eğitim Platformu

Son dönemlerde çalışanların eğitimine daha çok önem verildiği ve bu konuda İnsan Kaynakları Departmanının çeşitli faaliyetler yürüttüğü görülmektedir. Yapılan çalışmalarda sadece işle ilgili eğitimler değil, çalışanların kendilerini geliştirebilecekleri ve farklı hobiler edinebilecekleri alanların oluşturulması oldukça dikkat çekmektedir. Tüm kurumların yavaş yavaş bu durumu benimsemesi sevindiricidir. Çünkü, çalışanlarınıza sürekli ve belli aralıklarla eğitimler vermeniz kurum içindeki verimliliği arttırmakla kalmayacak çalışanlarınızın bağlılığını pekiştirecek güzel bir motivasyon sağlayacaktır. Dolayısıyla işverenlerin eğitim konusunu farklı bir başlık altında ve detaylı bir şekilde ele alması çok değerlidir. Tabii, sağlanan eğitim imkanlarının kurumun büyüklüğü ve imkanlarına bağlı olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Bu durum anlaşılabilir bir durumdur. Biz de buradan hareketle çalışanların ücretsiz online eğitim alabileceği 10 platformu bir araya getirdik.

Çalışanları Geliştirmek İçin 10 Ücretsiz Online Eğitim Platformu

Çalışanları Geliştirmek İçin 10 Ücretsiz Online Eğitim Platformu

Tüm platformlardan yararlanarak çalışanlarınıza uygun bir eğitim programı oluşturabilirsiniz. Daha sonra izlemeleri ve eğitimle ilgili geri bildirimlerde bulunabilmeleri için zaman verebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz eğitim programının hem işlerini geliştirecek hem de kişisel hayatlarını, hobilerini besleyecek eğitimler olmasına dikkat etmenizi öneriyoruz.

Haydi, o halde hazırsanız başlayalım. 🥳

1. Udemy

Çeşitli alanlarda pek çok online eğitim imkanı sunan Udemy, 2009 yılında kurulan bir Türk girişimidir. Bilim, sanat, spor, kültür, iletişim başta olmak üzere birçok alandan ufkunuzu genişletecek ücretsiz eğitim olanakları sunmaktadır. Siteye kayıt yaptıran tüm kullanıcıların eğitmen olabilmesi siteyi farklılaştıran özelliklerden biridir. Hem Türkçe hem İngilizce erişebileceğiniz ücretsiz eğitimlerin sonunda sertifika alabilirsiniz. Ayrıca ücretli kategorisinde bulunan eğitimlerin dönemsel indirime girdiği ve daha uygun fiyatlarla kullanıcıların deneyimine sunulduğu örülmektedir.

👉 Önerdiğimiz 3 kurs:

2. Khan Academy

Khan Academy, kaliteli ve dünya standartlarında ücretsiz bilgiye erişim mottosuyla Salman Khan tarafından kurulmuştur. İlk başlarda sunduğu eğitimi farklı video platformlarından paylaşan Khan Academy, artık tüm eğitimlerini tek bir çatı altında toplamıştır. Mühendislik, sanat, ticaret tarihi, ekonomi gibi konular başta olmak üzere pek çok alanda ücretsiz eğitim imkanı sunmaktadır. Ortalama 10.000’den fazla ders içeriğini bünyesinde bulunduran bu platform, 41 dilde hizmet vermektedir.

👉 Önerdiğimiz 3 kurs:

3. edX

edX; Boston, Berkeley, MIT ve Harvard Üniversitesi olmak üzere birçok kurumun iş birliği ile tasarlanmış bir online eğitim platformudur. Ücretli ve ücretsiz 2.500’den fazla eğitim bulunmaktadır. Eğitimlerin dili genellikle ingilizcedir. Ücretsiz online eğitimleri tamamladıktan sonra sertifika alabilirsiniz. Fakat fiyatlar dolar üzerinden hesaplandığı için diğer platformlara göre ücreti biraz yüksek gelebilir. LinkedIn ile uyumlu olması da ayrıca tercih edilme sebebidir. Yani, sitedeki faaliyetlerinizi dijital kimliğinizi oluşturmak için LinkedIn’den de paylaşmanıza olanak sağlıyor. Platform herkesin kullanımına açıktır.

👉 Önerdiğimiz 3 kurs:

4. FutureLearn

Sağlık, yönetim, hukuk, sanat, iş, siyaset, bilim gibi çeşitli pek çok konuda ücretsiz eğitimler sunarak 8 milyondan fazla kullanıcısı olan bir platformdur. Nitelikli eğitimle ünlenmiş birçok üniversitenin katkısıyla hazırlanmış eğitimlerin dili çoğunlukla ingilizcedir. Eğitimleri tamamladığınız zaman sertifika alabilirsiniz. Sadece ücretli kurslarda cüzi miktarda ödeme yapmanız gerekmektedir. Alanında uzman kişilerden eğitim almak isteyenler için harika bir platform. Ayrıca kursiyerlerin birbirleriyle etkileşime geçebilecekleri bir alan oluşturulması da platformu rakiplerinden ayıran önemli bir unsurdur.

👉 Önerdiğimiz 3 kurs:

5. Coursera

Tıpkı bahsettiğimiz diğer platformlar gibi burada da ücretli ve ücretsiz çeşitli eğitimler yer almaktadır. 2000’den fazla eğitim ve 30’dan fazla dil seçeneği ile yaygın olarak kullanılan bir platformdur. Sağlık, matematik, yazılım, psikoloji, iş, kariyer gelişimi konuları başta olmak üzere birçok başlıkta eğitim vardır. Eğitimleri başarıyla tamamladığınızda sertifika almak için ücret ödemeniz gerekmektedir. Aynı şekilde eğitim aktiviteleri olan ödevleri yapmak için de ücret ödenmelidir. Bu durum kısıtlayıcı gibi görünse de kullanıcılar her kurs özelinde burs başvurusunda bulunarak eğitimi ve sertifikayı ücretsiz bir şekilde alabilir. Dünyanın her yerinden tüm insanların erişimine açık olması da sunduğu değeri arttıran bir faktördür.

👉 Önerdiğimiz 3 kurs:

6. Alison

Sunulan eğitimler arasında ücretsiz ve sertifikalı birçok eğitim vardır. Kişisel gelişim, ders, eğlence, kariyer, sağlık gibi çeşitli konu başlıkları altında listelenen eğitimler bulunmaktadır. Bu konularla ilgilenen ve kendini geliştirmek isteyen herkesin kullanımına açık bir platformdur. Eğitimleri tamamladıktan sonra sertifika almak için bazı kurslarda ödeme yapmanız gerekebilir. Ücret ödeme durumu kurstan kursa değişiklik göstermektedir.

👉 Önerdiğimiz 3 kurs:

7. ODTÜ Bilgeİş

Bilgeİş platformu ülkemizin en önemli üniversitelerinden biri olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından hayata geçirilmiştir.  Yazılım, teknoloji ve grafik tasarım konuları başta olmak üzere çeşitli alanlarda ücretsiz ve sertifikalı eğitim olanakları sunmaktadır.  Üstelik eğitim sonunda kursu başarıyla tamamlayan herkese verilen sertifikaların hepsi ODTÜ tarafından onaylamış durumdadır.

👉 Önerdiğimiz 3 kurs:

8. Google Dijital Atölye

Google tarafından hayata geçirilen bu platformda; dijital pazarlama, dijital güvenlik, veri ve teknoloji başlıkları altında çeşitli ücretsiz online eğitim imkanı sunulmaktadır. Atölye 7’den 70’e herkesin kullanımına açıktır. Ayrıca alınan eğitimler sonucunda kurs bitirme sertifikasına sahip olabilirsiniz. Sadece bazı sertifikalar için cüzi miktarda ücret alınmaktadır. Özellikle dijital pazarlama konularıyla ilgili çalışmalar yapan şirketlerin bu platformdan yararlanması çok faydalı olacaktır. Çünkü; eğitimlerin çoğunluğu dijital pazarlama kapsamında hazırlanmıştır.

👉 Önerdiğimiz 3 kurs:

9. İstanbul İşletme Enstitüsü

2022 yılının sonuna doğru toplam 2 milyondan fazla kişiye ulaşan İstanbul İşletme Enstitüsü (İİENSTİTÜ) ücretsiz online eğitim kurslarıyla oldukça beğenilen bir platformdur. Sağlık, teknoloji, yönetim, sanat ve kişisel gelişim konuları başta olmak üzere birçok alanda çeşitli kursları bünyesinde barındırmaktadır. Eğitimler sonunda gerçekleştirilen sınavdan geçer not alanlara sertifika verilmektedir. Sertifikanın PDF’e ücretsiz erişebilirsiniz ancak resmi ve onaylı bir belge almak için cüzi miktarda ödeme yapmanız gerekmektedir.

👉 Önerdiğimiz 3 kurs:

10. Open Culture

Dünya çapında birçok üniversitenin eğitiminin yer aldığı Open Culture, bünyesinde yaklaşık 1.200 kurs barındırmaktadır. Eğitim dili genel olarak ingilizcedir. Bu platform, hem öğrencilerin hem çalışanların yabancı dil yetkinliğini geliştirmesi için zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca eğitimler sırasında öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesi amacıyla çeşitli e-book ve aktiviteler yer almaktadır.

👉 Önerdiğimiz 3 kurs:

Öneri olarak eklediğimiz eğitimler eklediğimiz süreçte ücretsiz olarak planlanmıştı. İlerleyen zamanlarda bu durumun güncellenebileceğini göz önünde bulundurarak bir an önce eğitimleri yaygınlaştırmaya başlamanızı öneriyoruz. Çalışanlarınızın gelişimi işletmenizin büyümesi demektir. Bu sloganla hareket ederek çalışanlarımızın öğrenme ihtiyaçlarına cevap vermek en doğrusu olacaktır. 🙌

Umuyoruz ki faydalı ve aydınlatıcı bir içerik olmuştur. Yorumlarınızı ve görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. 🐨💜💚🧡

Koala HR Solutions
Koala HR Solutions

2 comments

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için Cookie kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni