Evden çalışmaya başladığımız bu günlerde önemini fark ettiğimiz iki nokta var. Daha verimli çalışma ve zamanı etkin kullanma. Zaman hepimizin en kıymetli varlığı değil mi zaten. Gün içerisinde yapmamız gereken bir sürü iş, rapor, toplantı diğer yandan çocuk, yemek, temizlik derken zamanın nasıl geçtiğini anlamadan akşam oluyor.  Bu noktada ihtiyacımız olan ise doğru bir planlama ve önceliklendirme.

Eisenhower Matrisi Nedir?

“Önemli Olan Nadiren Acildir. Acil Olan İse Nadiren Önemlidir.” diyen Dwight David Eisenhower hepimiz için faydalı bir yöntem geliştirmiş. 1953-1961 yılları arasında iki dönem ABD başkanlığı yaptığı için yoğunluktan olsa gerek bir zaman yönetimi matrisi geliştirmiş. Bizde bu matris ile kendi planımızı daha sağlıklı hale getireceğiz.

Bu matris zamanı doğru yönetip planlama yapabilmek için üzerinde 4’lü grup bulunan bir koordinat sistemidir.

Zaman yönetiminin en önemli nokta önceliklendirmedir. Eğer doğru önceliklendirme yaparsak buna bağlı olarak planlamamız bize başarıyı getirecektir.

Eisenhower matrisine göre gün içinde yapılacak işleri dört ayrı gruba ayırmamız gerekiyor.

  • Acil ve Önemli: Hemen Yap

Bu kategoriye giren işleri hemen yapmalıyız. Hemen yapılması gereken belki diğer süreçlerimizi de etkileyecek olan işlerdir.

  • Önemli ama Acil Değil: Ne zaman yapacağına karar ver.

Bu işler hemen yapmamıza gerek olmayan ama mutlaka planlamamız gereken işlerdir.

  • Acil Değil ve Önemli Değil: Daha Sonraya Bırak

Bu işler yapılmasa da olur kategorisindeki işlerimiz. Dolayısıyla bu işleri daha sonra yapmak üzere planlayabiliriz.

  • Acil ama Önemli Değil: Delege Et

Bu işler acil oldukları için yapılması gerekir ancak iş listemizde o kadar da önemli olmayan durumlarda geçerlidir. Mümkünse bu işleri bir başkasına vermeye çalışmalıyız.

Hepimiz daha verimli zamanlar geçirmek için kendimiz için en uygun Eisenhower matrisini yapabiliriz.

Koala HR
Koala HR

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için Cookie kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni