Geri Dön

En İyi Yetenekleri Şirketinize Çekmenin Yolları

Şirketlerin en çok önemsediği ve üzerinde durduğu konularından birisi olan; en iyi yetenekleri şirkete çekmek, dijital dönüşüm arttıkça iş dünyası tarafından daha çok dikkat çekmeye başlamıştır. Eskiden “her işi en iyi şekilde yapan çalışan” imgesi daha çok rağbet görürken artık nicelikten ziyade niteliğin gündemde olduğunu görmek sevindirici bir durumdur. Çünkü, günümüzde şirketlerin ihtiyaç duyduğu temel şey “işini” en iyi şekilde yapmaya gayret gösteren çalışanlardır. Bu kapsamda şirketlerin en iyi yetenekleri bulmak için yürüttükleri işe alım süreçlerini etkin ve verimli bir şekilde yönetmeleri gerekmektedir. Süreç yönetimi sırasında en iyi yetenekleri bulmanız çok kıymetlidir ancak bulduğunuz yetenekleri şirketinize çekmek ve bağlılık oluşturmak daha da kıymetlidir.

En iyi yetenekleri şirketinize nasıl çekeceğinizi detaylarıyla ele alacağız. Ancak öncelikle çalışanların nasıl bir ortamda çalışmak istediğini, yöneticilerinden beklentilerini ve yöneticilerin bu konuda neler yapabileceğine değinmek yararlı olacaktır.

Kemerlerinizi sıkıca bağlayın, harika bir içerik bizi bekliyor. 🤩 Haydi, başlıyoruz! 🥳
En İyi Yetenekleri Çekmenin Yolları

En İyi Yetenekleri Çekmenin Yolları

Çalışanlar nasıl bir ortamda çalışmak ister?

Şirketlerin rekabetçi iş dünyasında varlığını devam ettirebilmesi için doğru strateji ve hedefleri odağına alması gereklidir ama yeterli değildir. Yaptıklarıyla en iyi olmayı başaran şirketlerin hemen hemen hepsi çalışanlarının aidiyet duygusunu içtenlikle yaşamasına olanak sunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, mutlu çalışanların şirket başarısını büyük ölçüde etkilediği belirtilmiştir. Büyük resme baktığımızda tüm bu bileşenlerin birbirine bir zincir misali bağlı olduğunu görüyoruz. Bu zincirin her halkası başarının kapısını aralayan bir etmendir. Peki, halkaların detayları nedir?

  • Değer gördüklerini hissettikleri bir ortam…
  • Gelişimlerinin desteklendiği bir ortam…
  • Emekleri karşılığında hak ettikleri maaş ve yan hakları aldıkları bir ortam…
  • Seslerinin duyulduğu, fikirlerinin önemsendiği bir ortam…
  • Geri bildirimlerinin ve çözüm önerilerinin dikkate alındığı bir ortam…
  • Sağlıklı ve şeffaf iletişimin hakim olduğu bir ortam…

Eklenecek farklı halkalar mutlaka vardır. Hatta olmaya da devam edecektir. Önemli olan zincirin her halkasının çalışanların iş deneyimi için ne kadar önemli olduğunun farkında olmaktır. Şirketlerin en iyi çalışanları hem kendine çekmesi hem de yola onlarla devam edebilmesi için bu faktörleri dikkate almasını öneriyoruz.

Vee… İşte en iyi yetenekleri çekmenin yolları! 🤞🤩

Merakla beklenen bölüme geldik. 😁 İşveren ve yöneticiler olarak “en iyi yetenekleri” şirketinize çekebileceğiniz yollar şu şekildedir.

Şirketler en iyi yetenekleri kazanmak için birkaç yöntem kullanabilirler:

Öğrenci ve mezunlara yönelik programlar yapın!

Öğrenci ve mezunları hedefleyen programlar düzenleyerek şirketinize en iyi yetenekleri çekebilirsiniz. Bu programlar; stajyerlik pozisyonunda veya öğrenci iş programı şeklinde kurgulanabilir. Örneğin; Savunma Sanayi sektöründe çalışan bir şirketseniz mühendislik öğrencilerine özel staj programları başlatabilirsiniz. Bu yolla hem öğrencilerin gelişimine destek olursunuz hem de aradığınız en iyi yetenekleri şirketinize çekmiş olursunuz.

Örnek bir staj programı için HAVELSAN’ın gerçekleştirdiği “HİT Yaz Stajı” programına göz atabilirsiniz!

Sektör fark etmeksizin şirketlerle iş birliği yapın!

Sektör fark etmeksizin iş birliği yapıp, ortak programlar yapabilirsiniz. Programlarda eğitimi ön plana çıkarıp, daha sonrası için de çalışma ve staj fırsatları sunabilirsiniz. Bu yolla, şirketinize çekmeye çalıştığınız yeteneklere fayda sağlayan ortamlar ve etkinlikler oluşturmanız mümkündür. İş birliği kuracağınız kurumlara örnek olarak; dernekler, kooperatifler, vakıflar ve öğrenci topluluklarını verebiliriz.

Nasıl bir iş birliği yapabileceğinizi güzel bir özel sektör / sivil toplum örneğiyle açıklayalım.

Akbank ve Yetkin Gençler iş birliğiyle “Akbank & YetGen Jump Veri Bilimi Eğitim Programı” hayata geçirilmiştir. 8 ay süren ve kodlamadan istatistiğe, veri tabanından yapay zekaya birçok konuyu kapsayan yoğun bir eğitim programıdır. Programa katılarak kendini veri bilimi alanında geliştiren kişiler, eğitim sürecini başarıyla tamamlayan kişilere Akbank’ta staj veya tam zamanlı iş fırsatı sunulacaktır. Program sayesinde kişiler eğitim alarak kendini geliştirme fırsatı bulmuştur. Akbank ve YetGen ise en iyi yetenekleri iş birliği yaparak kurumlarına çekmişlerdir.

Çalışma ortamınızla ünlenin!

İş dünyasında dikkat çeken ve çalışanlarına iyi bir ortam sunan bir şirket olmaya çalışarak en iyi yetenekleri şirketinize çekebilirsiniz. Çalışma ortamını oluştururken maaş ve benzer ödemeler dışında esneklik, yan haklar gibi faktörleri dikkate alabilirsiniz. Önemli olan çalışanlara, aidiyet ve mutluluk duygularını hissettirmektir.

Örnek olarak çalışanlarının şirket ortamı ile ilgili görüşleri “Kültürümüz çok açık, insanları yeni fikirler bulmaya davet ediyor. Hepimiz birbirimizden öğrenmek için buradayız ve yeni fırsatları, HEART (Mütevazilik, Empati, Uyumluluk, Kayda Değerlik, Şeffaflık) stratejisiyle kovalıyoruz.” şeklinde olan HubSpot şirketini verebiliriz.

En İyi Yetenekleri Çekmenin Yolları

En İyi Yetenekleri Çekmenin Yolları

İlgi çekici ve eğlenceli iş ilanlarıyla adayların duygularına seslenin!

İş ilanlarını alışılmışın dışına çıkıp ilgi çekici ve eğlenceli hale getirin. Böylece iş arayan adayların duygularına seslenmiş olursunuz. Bu durum onlarla daha hızlı iletişim kurmanızı sağlayacaktır. İlanları şirketin web sitesinden ve sosyal medya kanallarından yaygınlaştırmayı da ihmal etmeyin. Çünkü, aradığınız en iyi yetenekler belki de oradadır.

Örnek olarak Yeni İş Fikirleri tarafından yazılan En Yaratıcı İş İlanları yazısına göz atabilirsiniz.

Hikayelerini paylaşmaları için çalışanlarınıza ilham verin!

Şirketinize değer katan çalışanlarınızın süreçle ilgili deneyimlerini anlatabilecekleri ortamlar oluşturun. Yaşadıklarını paylaşmak için onlara ilham verin, teşvik edin. Samimi ve içten deneyim paylaşımlarıyla hazırlanan içerikler sayesinde en iyi yetenekleri şirketinize çekebilirsiniz.

Örnek olarak Koala Team başlığı altında ekibimizi sosyal medyada tanıttığımız paylaşımlara bakabilirsiniz.

📢 İşe Alım Danışmanlığı hizmetimizden faydalanmak isterseniz hello@koalahrsolutions.com mail adresinden veya iletişim formumuzdan bizimle irtibata geçebilirsiniz!

Bu yazımızda en iyi yetenekleri şirketinize nasıl çekebileceğinizi ele aldık. Umuyoruz ki faydalı ve aydınlatıcı bir içerik olmuştur. Geri bildirimlerinizi bizimle paylaşmanızı çok isteriz. 🥰

 

Koala ile kalın 🐨💜💚🧡

Koala HR Solutions
Koala HR Solutions

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için Cookie kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni