30 Haziran 2020 tarihine kadar devam edecek olan İşkur kısa çalışma ödeneği hakkında en çok merak edilen miktarı oldu. Tüm çalışanlar kısa çalışma ödeneğini hak edip etmediklerini, hak edenler ise en çok ne kadar ödenek alacaklarını soruyorlar. Ücretsiz izin konusunda merak edilenleri ise bu yazıda yazdım.

Kısa Çalışma Ödeneği Kim Ne Kadar Alacak?

Kısa çalışma ödeneği hesaplaması yapılırken dikkat edilen birkaç kritik nokta var. Bu durumu maddeler halinde aşağıda özetlemeye çalıştım. Her madde ödenek hesaplamasını, mantığını kavrayabilmek için kritiktir.

 • Kısa çalışma ödeneği günlük olarak hesaplanır. Çalışanın son on iki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanır ve çalışanın günlük ortalama brüt kazancının % 60’ıdır.
 • Kısa çalışma ödeneği miktarı, maaşımız ne kadar olursa olsun aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçemez. 
 • Geriye kalan %40’lık kısım işverenin inisiyatifindedir.
 • Bu kapsamda, işçilerin çalışmadıkları günler için ödeme yapılacak olup, tamamen faaliyetin durdurulması halinde 1.752,40 TL ile 4.380,99 TL aralığında kısa çalışma ödeneği ödenebilmektedir.
 • Eğer işyerimiz işlerini kısmen durdurduysa ve tam zamanlı olmasa bile çalışmaya devam edildiyse, ödenek işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için ödenir. Toplamda çalıştığınız saat haftalık çalışma süresinden düşülür kalan sürenin ücreti kısa çalışma ödeneği olarak ödenir.
 • İşyerinde faaliyet tamamen durduysa çalışılmayan tüm süreler için kısa çalışma ödeneği alınır.
 • Kısa çalışmanın günlük, haftalık veya aylık çalışma süresi içerisinde yapılacağı zaman aralığı işyerinin gelenekleri ve işin niteliği dikkate alınarak işverence belirlenir.
 • Kısa çalışma yapılan süreler için, kısa çalışmaya tabi tutulan işçiler adına SGK Aylık Prim ve Hizmet Belgesi ile eksik gün gerekçesi “18-Kısa Çalışma Ödeneği” olarak bildirilir.
 • Kısa çalışma ödeneğinin süresi üç ayı aşmamak kaydıyla kısa çalışma süresi kadardır. Şirketimiz 2 ay kısa çalışma yaptıysa sonra normal çalışma düzenine döndüyse biz sadece 2 aylık süre değerlendirilerek kısa çalışma ödeneği alabiliriz.
 • Zorlayıcı sebeplerle işyerinde kısa çalışma yapılması halinde, koronavirüste nedeniyle ödemeler 4857 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinin (III) numaralı bendinde ve 40 ıncı maddesinde öngörülen bir haftalık süreden sonra başlar. Bu bir haftalık süre içerisinde ücret ve prim yükümlülükleri işverene aittir. Yani kısa çalışma ödeneğine başvuru yapıldığında ilk haftanın ücreti günlük yarım ücret olacak şekilde işveren tarafından ödenmesi gerekmektedir. Bir hafta sonunda başlayan hafta itibari ile kısa çalışma ücreti hesaplanmaya başlar ve bu tarih itibari ile ödeme yapılır.
 • Kısa çalışma yapan işçinin çalışılmayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerine ilişkin ücret ve kısa çalışma ödeneği miktarı, kısa çalışma yapılan süreyle orantılı olarak işveren ve işkur tarafından ödenir.
 • Kısa çalışma döneminde 4857 sayılı Kanunun 25/II bendinde yer alan sebepler hariç olmak kaydıyla işveren tarafından işçi çıkarılmaması gerekir

Kısa Çalışma Ödeneği Miktarı Tablosu

 Son 12 Aylık Prime Esas Kazançların Aylık OrtalamasıHesaplanan Kısa Çalışma Ödeneği MiktarıDamga VergisiÖdenecek Kısa Çalışma Ödeneği Miktarı
Son 12 Ay Asgari Ücretle Çalışan2.943,001.765,8013,41.752,40
Son 12 Ay 4.000 TL ile Çalışan4.000,002.400,0018,222.381,78
Son 12 Ay 7.000 TL ile Çalışan8.000,004.414,50 (*)33,514.380,99
(*) Hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçemeyeceği için ödenecek aylık kısa çalışma ödeneği miktarı bu şekilde hesaplanmıştır. 2020 yılında brüt asgari ücret 2.943,00 TL’dir.

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Zaman Ödenecek?

Ödemeler işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir. Ödenek PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır.

Kısa çalışma ödeneği ile ilgili merak ettiğiniz tüm noktaları, ödenek sorgulamasını kayıtlı olduğunuz işkur’u ya da işkur’un çağrı merkezini arayarak sorabilirsiniz.

Koala HR
Koala HR

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için Cookie kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni