Geri Dön

Mülakat Yapan Kişilerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Mülakat, işe alım sürecinin en önemli bileşenlerinden biridir. Bu süreç görüşmeyi yapacak kişinin de adayın da birbirini tanıması için güzel bir fırsat sunmaktadır. Bu tanışma sırasında görüşmecinin sahip olduğu özellikler ve beceriler görüşmenin kalitesini ve verimliliğini arttırmaktadır. Bundan dolayı mülakat yapan ve bir işe alım süreci yöneten kişinin iyi bir görüşmeci olmak için çaba göstermesi oldukça değerlidir.

Peki, ama neden?

  • Adayları sadece öz geçmişlerinden değil, cevaplarını analiz ederek daha iyi tanımak
  • Aradığınız pozisyona veya ekibinize uygun en iyi adayı seçmek
  • Kurumunuzun marka değerini arttırmak ve
  • kaynaklarınızı verimli bir şekilde kullanabilmek için…

Buradan hareketle blog yazımızda mülakat yapacak kişilerin sahip olması gereken özellikleri sizler için bir araya getirdik. Etkileyici bir görüşmeci olmak istiyorsanız bu yazı çok işinize yarayacak. Haydi! hazırsanız başlıyoruzzzz! 🥳🤩

1. Mülakat hakkında bilgi sahibi olmak!

Görüşmecinin, görüşmeyi planladığı aday ve ilgili pozisyon hakkında yeterli bilgi sahibi olması gerekmektedir. İlgili pozisyon ve aday hakkında iyi bilgi sahibi görüşmeciler, mülakatı başarıyla gerçekleştirmektedirler. Örneğin, bir görüşmede olduğunuzu düşünün. Görüşmecinin, görüşme sırasında “Aaaa ehliyetiniz yokmuş. Maalesef, biz ehliyeti olmayan biriyle çalışamayız.” dediğinde ne hissederdiniz? Bu gibi olumsuz hislerin yaşanmaması için görüşmecinin ön hazırlık yapması önemlidir. Ayrıca, adaya görüşme için hazırlık yapıldığını hissettirmeniz kendisini değerli hissettirecektir.

2. İyi bir dinleyici olmak!

Başarılı görüşmeciler, iyi dinleyen ve anlayan görüşmecilerdir. Çünkü, adayı dinlemek ve anlamak adayı daha iyi bir şekilde değerlendirme yapmanıza olanak sağlayacaktır. Görüşmeci eğer adaydan daha fazla konuşursa, aday hakkında bilgi sahibi olması zorlaşacaktır. Dolayısıyla bu durum işe alım sürecinin başarısını da etkileyecektir.

Görüşmeci, adayı dinledikçe onun hakkında daha çok şey öğrenebilecektir. Mülakatın amaçlarından biri de adayı yakından tanımak, isteklerini anlamak olduğu için böyle bir süreç ilerletmek fayda sağlayacaktır.

3. Adil ve objektif değerlendirme yetkinliğine sahip olmak!

Görüşmecinin, adayların cevap vereceği sorulara objektif bakması ve kişisel görüşlerinden arınmış bir şekilde adayı değerlendirmesi beklenir. Tarafsız, adil, objektif ve duygusal olarak olgun bir görüşmeci için adayı tanımak ve en iyi şekilde değerlendirmek kaçınılmaz olacaktır.

4. Pozitif ve kibar olmak!

Görüşmecinin, pozitif ve kibar olması görüşmenin seyrini olumlu anlamda etkileyen önemli bir özelliktir. Bu doğrultuda yapılacak görüşme de olumlu bir atmosferde ilerleyip, verimli olacaktır. Böylece aday kendini daha rahat ifade edecektir.

Mülakat Yapan Kişilerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Mülakat Yapan Kişilerin Sahip Olması Gereken Özellikler

5. Çevik düşünme yetkinliğine sahip olmak!

Görüşmecinin, görüşme sırasında herhangi bir kriz anını yönetmek durumunda kalması halinde çevik bir düşünme kabiliyeti ile süreci yönetebilmesi gerekmektedir. Görüşmeyi yapan kişinin verimli ve etkili bir görüşme yapabilmesi için çevik düşünüp, doğru zamanda doğru karar vermesi beklenmektedir. Ayrıca, adaylardan gelebilecek beklenmedik sorular karşısında, görüşmeci çevikliği sayesinde sorularla hızlı bir şekilde yanıtlayacaktır.

6. Özgüvenli olmak!

İyi bir görüşmeci olmak istiyorsanız özgüveninizin farkında olmanız gerekmektedir. Kendinize yeterli ölçüde güvenmeniz, görüşmeyi başarıyla sonuçlandırmanızı sağlayacaktır.

İyi bir iş görüşmesi, adaylara soru sormaktan ve sordukları soruları yanıtlamaktan çok daha fazlasıdır. İşe alım yapan kişinin, adaya ve görüşmeye nasıl yaklaştığı sahip olduğu özelliklerle paralel olarak ilerlemektedir. Bundan dolayı işe alımcı olarak sahip olduğunuz yetkinlikleri geliştirmeniz hem sizin hem de adayın yaşadığı deneyimi kaliteli hale getirecektir.

Peki, siz bu özelliklerden kaç tanesine sahipsiniz?

📢 Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi ve İşe Alım Danışmanlığı hizmetimizden faydalanmak isterseniz hello@koalahrsolutions.com mail adresinden veya iletişim formumuzdan bizimle irtibata geçebilirsiniz!

 

Mülakat Yapan Kişilerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Mülakat Yapan Kişilerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Bu yazımızda, mülakat yapan kişilerin sahip olması gereken özellikleri ele aldık. Umuyoruz ki faydalı ve aydınlatıcı bir içerik olmuştur. Geri bildirimlerinizi bizimle paylaşmanızı çok isteriz. 🥰

Koala ile kalın 🐨💜💚🧡

Koala HR Solutions
Koala HR Solutions

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için Cookie kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni