Ön Yazı okuyanlar ve okumayanlar olarak insan kaynaklarında iki farklı görüş var. Bir grup gerekli olmadığını okuyacak vakti olmadığını söylüyor ve direk cv’ye bakıyor. İkinci grup ise ön yazıyı okuduğunu hatta pozisyonla ilgili ne kadar istekli ve motive olduğunu buradan anladığını ve önem verdiğini söylüyor. Ben iş hayatıma başladığımdan beri ikinci gruptayım. Kendi staj ve iş başvurularımda hep ön yazı kullandım. Hatta çalıştığım şirketlerin birçoğundan ön yazımın ne kadar etkileyici olduğu konusunda geribildirimler aldım işe başladıktan sonra.
Kendi deneyimlerimden de yola çıkarak sizlere iyi bir ön yazı hazırlamak için 3 ipucu paylaşacağım. Cv’nizi mail atarken yazdığınız maili de bu kapsamda değerlendirebilirsiniz.

1-Motivasyonunu Göster

Ön yazı bizim neden o pozisyon için en uygun aday olduğumuzu anlatmamız için bir fırsattır. Bu nedenle ne kadar istekli olduğumuzu anlatmak çok önemli. Gelen yüzlerce başvuru arasında işe alımcının, sizin ön yazınızı okumaya devam etmesi ve cv’nizi incelemesi için onu etkilemek bizim görevimiz. Bunu da en iyi ne kadar istekli ve heyecanlı olduğunuzu göstererek yapabiliriz. Benim tavsiyem standart ve klasik şekilde yazmak yerine motivasyonunuzu gösteren bir şekilde ön yazı yazmaya başlamak.

2-Kısa Tut

Bildiğimiz gibi işe alımcılar birçok aday incelemek zorundalar. Bu nedenle uzun uzadıya yazmaktansa kısa ve sadece önemli bilgileri içeren bir ön yazı yazmak bizi öne çıkaracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise kısa yazalım derken kritik noktaları kaçırmamak. Selam vererek ve motivasyonumuzu göstererek başladığımız yazımıza iş ile ilgili kısımları ekleyelim.  Pozisyon ve işle ilgili anahtar kelimeleri yazımızın içinde bulundurmayı unutmayalım.

3-Her İlana Ayrı Hazırla

Aynı ön yazıyı her ilana kullanamayız. Bu nedenle ön yazıları her başvurduğumuz pozisyon için özel olarak hazırlamalıyız. İlanda belirtilen nitelikler bizde var ise onları özellikle belirtmeliyiz. Neden bu pozisyona uygunuz sorusunun cevabını her pozisyon için sorup cevapları buna göre yazımıza yedirmek önemli.

Ben ön yazıyı bir asansör konuşmasına benzetiyorum. Asansörde çok istediğiniz o işyerinde çalışan HR Müdürü ile karşılaştınız. Asansör 10. Kattan 1. Kata gelene kadar süreniz var. Mülakata davet edilmek için ona ne söylerdiniz. Bana Cv ni gönder konuşalım diye size kartını uzatsa ne hissedersiniz? Tam da böyle düşünerek ne çok uzun ne çok kısa tam kararında bir yazı olmalı. Cv hazırlama konusundaki yazılarıma ise buradaki linkten ulaşabilirsin.

Koala HR
Koala HR

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için Cookie kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni