İş dünyasında birçok süreçte olduğu gibi iş  görüşmelerinin çoğu online mülakat olarak yapılıyor. Eğer bir şirket sizi online mülakata davet ettiyse, ön eleme sürecini geçtiniz demektir. Ön eleme süreci cv inceleme, telefon mülakatı ya da offline video mülakat şeklinde yapılabilir.Siz de telefon mülakatı yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız Adaylar icin Telefon Mulakati Rehberi yazımınızı okuyabilirsiniz. Gelin online mülakat ipuçlarına göz atalım.

Online Mülakatın Faydaları

Online Mülakat ,lokasyon olarak uzak bir yerde oturan adaylar için ve çalışırken iş arayanlar için kolaylık sağlıyor.

“Tebrikler Ön Eleme sürecini geçtiniz sizi online mülakata davet ediyoruz “ diye bir mail aldınız.

Şimdi ne yapacaksınız?

Online Mülakat İpuçları

Online Mülakat bazı bölümlere ayrılır. İlk bölümde, İnsan kaynakları sorumlusu mülakat açılışı yapar ve burası tanışma kısmıdır.  İkinci bölüm ise sizin niteliklerinizin, pozisyona uygun olup olmadığınızın, teknik yetkinliklerinizin değerlendirildiği bölümdür. Son kapanış bölümünde ise istekliliğiniz ve sürecin nasıl devam edeceği konuşulur. Bir online mülakata kendinizi hazırlamak için aşağıdaki adımları takip ederek pratik yapabilirsiniz.

 1. Ön hazırlık yapın. Başvurduğunuz firma hakkında sektördeki yeri, vizyonu gibi konularda  araştırma yapın.
 2. Online mülakat öncesi bir arkadaşınızla deneme yapın. Ses kalitesi, ışık ve görüntü konusunda geri bildirim alın.
 3. Mülakat saatine dikkat edin yaklaşık 10 dakika önce internet bağlantınızı kontrol edin ve hazır olun.
 4. Arka planınız sade ve dikkat dağıtmayacak şekilde olmalı bu karşı tarafın tüm ilgisinin sizde olmasına yardımcı olur.
 5. İlk izlenim çok önemlidir.Bu nedenle kendinizi rahat ve şık hissettiğiniz bir gömlek/ bluz ve güler bir yüz sizi bir adım öne geçirecektir.
 6. İnsan kaynakları işe alım uzmanı sizin cv’niz üzerinden sorular soracaktır. Görüşme sırasında siz de merak ettiğiniz ya da ilginizi çeken noktaları not alabilirsiniz. Bu davranış İnsan kaynakları uzmanına ilgili ve planlı olduğunuzu gösterecektir.
 7. İnsan kaynakları uzmanına görüşme anında esneme , kambur duruş , uyku hali gibi davranışlar sergilemeyin.
 8. İnternet hızınıza dikkat edin. Mülakat sırasında yavaşlayan veya kopan bir bağlantı sizi strese sokabilir. Bu tür bir durumla karşılaşmamak için internete sadece sizin cihanız bağlı kalsın.
 9. Özel hayatınıza veya alakasız konulara girmeden, iş odaklı, samimi imajla mülakatı sürdürmelisiniz.
 10. İyi bir dinleyici, etkili bir anlatıcı olun. Size verilen zamanı en doğru şekilde kullanmaya özen gösterin.
 11. Merak ettiğiniz soruları sormaktan ve düşüncelerinizi söylemekten çekinmeyin.Size sorulan sorulara karşı dürüst olun.
 12.  Son olarak sürecin nasıl ilerleyeceğini, sürecinin ne zaman sonuçlanacağını sorarak öğrenebilirsiniz.

Bu online mülakat ipuçları heyecanınızı bir nebze de olsa azaltmak  için ve online mülakat sürecinizin olumlu sonuçlanmasına fayda sağlayacaktır. Bu süreçte mülakat stresini nasıl yönetebileceğinizi merek ediyorsanız Mülakat Öncesi Stres ve Kaygıdan Nasıl Kurtuluruz yazımızı okuyabilirsiniz.

Koala HR
Koala HR

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için Cookie kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni