Geri Dön

Adaylar İçin Telefon Mülakatı Rehberi

Çok istediğiniz o ilana başvurdunuz. Aradan zaman geçti ve telefonunuz çaldı. Bilin bakalım arayan kim? İlgili firmanın insan kaynakları sorumlusu telefon mülakatı için sizi aradı. Bu durumda bir çok aday panik ve stres yaparak heyecandan doğru cevapları veremediği bir süreç geçiriyor. Bu süreci daha rahat atlatmanız için sizlere bir telefon mülakatı rehberi hazırlamaya karar verdik.

Telefon Mülakatı Nedir?

Telefon mülakatları , başlangıçta adayın cv sinin incelendikten sonra  pozisyona uygun olup olmadığını ölçmek adına ve adayları bir sonraki mülakatlara davet etmek  için yapılan kısa ön görüşmelerdir.

Bu mülakat yöntemi insan kaynakları tarafından bir ön eleme süreci olarak kullanılmakta, bir sonraki mülakat aşamasına seçilmek için iyi bir izlenim bırakmanız çok önemlidir.

Telefon Mülakatında Başarılı Olmak İçin İpuçları

Öncelikle kilit nokta özgüvenli olmak! Kendinize güvenen sakin bir ses tonu ile telefonu açın.

  1. Telefon mülakatı görüşme sürecindeki ilk adımdır. O nedenle çok karmaşık düşünmeden sistematik ve kronolojik bir şekilde sorulan soruları kısaca cevaplayın.
  2. Dikkatinizin dağılmaması için sessiz bir ortam seçin. Arandığınızda kalabalık veya gürültülü bir ortamdaysanız mevcut durumunuzu anlatın. Sakin bir yere geçmek için zaman isteyin.
  3. Sorulara evet veya hayır ile çok kısa cevaplar vermeyin. Cevaplarınız küçük açıklamalar içeren net şekilde olmalıdır. Evet, hayır, belki gibi çok kısa cevaplar karşılıklı yüz yüze olmadığınız için isteksiz algısı yaratabilir.
  4. Telefon mülakatı aşamasında yüz yüze görüşme yapar gibi düşünün.Karşınızda biri varmış gibi enerjik ve istekli davranın bu motivasyonunuzun karşıya geçmesine yardımcı olur.
  5. Gülümseyin, gerçekten gülümsediğiniz zaman enerjiniz ve motivasyonunuz yükseleceği için karşı tarafa da pozitif olarak yansıyacaktır.
  6. Maaş beklentiniz sorulursa ve aklınızda bir rakam var ise bunu net bir şekilde ifade edin Aklınızda rakam yok ise ya da şirkette çalışmayı çok istiyorsanız şirket skalasına uyabileceğinizi söyleyin.
  7. Mülakatı yapan kişiye görüşme sonunda teşekkür edin.
  8. Son olarak ne kadar istekli ve motive olduğunuzu dile getirmekten çekinmeyin.
  9. Yüz yüze görüşme şansı olursa mutlu olacağınızı söyleyerek sonlandırın.

Telefon Mülakatından sonra bir sonraki mülakata nasıl hazırlanabilirim diyorsanız https://koalahrsolutions.com/mulakata-nasil-hazirlanmaliyiz/ yazımızı okuyabilirsiniz.

Hepinize şimdiden başarılar 🙂

Koala HR
Koala HR

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için Cookie kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni