Geri Dön

Avrupa’da İş Bulma -3 | Hangi Şirketlere Başvurabilirim?

Avrupa’da çalışmak isteyenler için başlattığımız serinin üçüncü yazısında “Hangi Şirketlere İş Başvurusu Yapabilirim?” konusunu ele aldık. Çalışacağınız şirketi seçerken hangi kriterleri göz önünde bulunduracağınızdan detaylıca bahsedeceğiz. Ayrıca şirket seçmeden önce farkındalık kazanmanızı ve bilinçli bir şekilde hareket etmenizi sağlamayı amaçlıyoruz.

Avrupa’da İş Bulma -2 | Hangi Şirketlere Başvurabilirim?

Avrupa’da İş Bulma -2 | Hangi Şirketlere Başvurabilirim?

Daha önce bu seri kapsamında hazırladığımız iki yazıyı da aşağıya ekliyoruz. Eğer hala okumadıysanız önce onları okumanızı tavsiye ederiz. Keyifli okumalar! ✨

📌 Avrupa’da İş Bulma -1 | Taşınmayı Planla!

📌 Avrupa’da İş Bulma -2 | Nerede Çalışabilirim?

Çalışacağınız Şirketi Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Faktörler Nelerdir?

Serinin ilk iki yazısında yüzeysel olarak bu konuya değinmiştik. Şimdi ise nelere dikkat etmemiz gerektiğinin daha derinlemesine inceleyeceğiz. Öncelikle, çalışmak istediğiniz sektörde hizmet veren birçok firma olduğunun bilinciyle hareket etmenizde fayda olduğunu söyleyebiliriz. Burada temel olan nokta, kendinizi nerede daha iyi ve verimli hissedeceğinizi bulmaktır. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Haydi gelin hep birlikte dikkate almanız gereken kriterlere bir göz atalım!

şirket

İş Ayrıcalıkları Nedir?

İşe ücretsiz ulaşım, şirket hizmetlerinden yararlanma, ofise evcil hayvan getirme gibi birçok konuyu bu başlık altında değerlendirebiliriz. Önemli olan sizin bu başlık altında ne beklediğinizdir. Mesela bu soruları yanıtlamakla işe başlayabilirsiniz.

 • Çalışmayı düşündüğünüz işte ne gibi ayrıcalıklar olursa kendinizi mutlu ve üretken hissedersiniz?
 • Çalışmayı hayal ettiğiniz ortamın oluşturulması için imkan veriliyor mu?
 • Gelişiminiz için öğrenme fırsatları oluşturuluyor mu?

Yukardaki sorular sadece örnek olarak verilmiş sorulardır. Siz kriterlerinize göre bu soruları güncelleyip, arttırabilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi önemli olan, çalışacağınız yerde sizi mutlu edecek, gelişiminizi aktif tutacak faaliyetlerin olup olmamasıdır. Bunları baz alarak kendi kriterlerinizi saptayıp, gerekli adımları atabilirsiniz.

Büyümenizi Teşvik Ediyor Mu?

Avrupa’ya taşınıp orada çalışmak isteyen insanlar sadece daha iyi yerler görmek ve yaşamak için göç etmiyorlar. Aynı zamanda profesyonel olarak değer üretebilecekleri ve kişisel gelişimlerini arttırabilecekleri uygulamalar için de Avrupa’ya gitmeyi tercih ediyorlar. Dolayısıyla çalışmak istediğiniz şirketi seçerken bu konulara da ekstradan önem verip, kriterleriniz arasına almalısınız. Çünkü; gelişip, geliştirmediğiniz bir yerde tutunamazsınız. Bu yüzdendir ki, gelişiminize ve size değer veren şirketlere öncelik vermenizi öneriyoruz.

Takım Çalışması/İş Birliği Atmosferine Sahip Mi?

Hepimiz çalıştığımız yerlerde takdir edilmek ve yaptığımız işlerin onay almasını isteriz. Söz konusu onayları ve takdiri şirket yönetim kadrosundan almak kadar, ekip arkadaşlarımızdan da almak oldukça değerlidir. Takım çalışması ve iş birliği kültürü gelişmiş şirketleri öncelik listesine alabilirsiniz. Fakat, bu şirketlerin işe başvurularında da rekabetin yüksek olduğunu bildirmek isteriz. 🙂 Kendinize güvenin ve takım ruhunu doyasıya hissedeceğiniz bu şirketlere başvuru hazırlığınızı yapın.

Maaşları Beklentinizi Karşılıyor Mu?

Maaşlar bazen her şeyi yansıtmayabilir. Durumu örnekle açıklamak faydalı olacaktır. Örneğin; yüksek bir maaşla iş teklifi aldığınızı varsayalım. Eğer bu iş yerinde teklif edilen maaşın yüksekliği karşısında, çalışma koşulları sizi yıpratıyorsa iş teklifini kabul etmeden önce birkaç kez düşünmenizi önerebiliriz. Yıpratmaktan kastımız nedir? Düzenli olarak mesai yapmanızı gerektiren işler, kapalı ve pasif iletişim, size karşı hoş olmayan tutumlar, değersizlik hissi gibi birçok konu bu başlıkta sıralanabilir. Dolayısıyla da tüm bu koşulları göz önünde bulundurup, şirketin sunacağı artıları ve eksileri değerlendirmek gerekir.

Peki, Hangi Şirketlere Başvurabilirim?

Şirket seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden detaylı bir şekilde bahsettik. Şimdi ise hangi şirketlere başvurabileceğinizle ilgili bilgiler ve örnekler paylaşmak istiyoruz. Paylaşacağımız bilgiler Great Place to Work Enstitüsü’nün “2020 yılındaki Avrupa’nın En İyi İşverenleri” raporuna dayanmaktadır.

19 ülkedeki 3.000’den fazla kurumun 1,5 milyon çalışanının deneyimlerinin incelenmesi sonucu oluşturulan “Avrupa’nın En İyi İşverenleri Listesi” Great Place to Work tarafından belirlendi. Listede çalışan odaklı yönetim anlayışını ve insani değerleri yüksek olan kurum kültürüne sahip 125 kurumun yer aldığını görüyoruz. Rapordan alınan bilgilerden bazıları ise şunlardır:

 • 125 şirketin 30’u İngiltere‘de yer alıyor. İngiltere’yi 28 şirketle Almanya takip ediyor. Almanya’yı ise 22’şer şirketle Fransa ve İsveç takip ediyor.
 • 125 şirketin 25’i uluslararası hizmet vermektedir.
 • İnsana değer veren ve ona yatırım yapan şirketlerin daha çok kazandığı ve önde olduğu görülmektedir.

İşte en iyi 10 küçük ölçekli iş yeri (20-49 çalışan):

 1. Regent
 2. status C AG
 3. Aava & Bang
 4. Viisi
 5. IIH Nordic
 6. McCarthy Recruitment
 7. FotoWare
 8. Rewe Markt Andreas Fleischer oHG
 9. protek
 10. Aventim

Ve en iyi 10 orta ölçekli iş yeri (50-499):

 1. PASCOE Naturmedizin
 2. Cygni
 3. EASI
 4. Key Solutions
 5. UMB AG
 6. NOVENCIA GROUP
 7. Lean Consultancy Group
 8. AE
 9. Bending Spoons S.p.A
 10. Tenant & Partner

Son olarak en iyi 10 büyük ölçekli iş yeri (500+):

 1. Sparekassen Kronjylland
 2. St. Gereon Seniorendienste gGmbH
 3. The Sovini Group
 4. coöperatie DELA
 5. adesso SE
 6. EXTIA
 7. I.K. Hofmann GmbH
 8. Baringa Partners
 9. Beierholm
 10. Mandatum Life

Avrupa’da hangi şirkete iş başvurusunda bulunabileceğinize yönelik bilgilerimizi aktardık. Bu bilgilerden yola çıkarak çalışmak istediğiniz şirketi belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda yapacağınız araştırmalar sonucunda beğendiniz şirketleri de öncelik listenize alabilirsiniz. Önemli olan listeyi oluştururken yukarıda bahsettiğimiz kriterleri ve kendi kriterlerinizi karşılaştırıp, önceliklerinizi belirlemenizdir. Eğer bunu başarırsanız Avrupa’da istediğiniz şirkette iş bulmanız daha kolay olacaktır.

“Avrupa’da iş bulmak ve bu sürece doğru bir şekilde hazırlanmak istiyorum.” diyorsanız bu kapsamda sunduğumuz danışmanlık hizmetinden faydalanabileceğinizi de hatırlatmak istiyoruz. Hayallerinize giden yolda bir an önce harekete geçin!

Uygulama Önerisi

 1. Gelecekte çalışmak istediğiniz işle ilgili 10 ana kriter belirleyin. Örneğin: aylık 6.000 Euro’dan fazla maaş, sürekli mesleki gelişim, arkadaş canlısı ekip…
 2. Oluşturduğunuz listede öncelikli gördüğünüz kriterleri sıralayın. Listenin ilk 3 sırasına kesinlikle olmasını istediğiniz kriterlere yer verin. 4-6 aralığına çok arzu ettiğiniz kriterleri ve 7-10 arasını bonus niteliğindeki kriterlerinizi yazıp listeyi son haline getirin.
 3. Son olarak bu listeyi dikkate alarak Avrupa’da “çalışmak istediğiniz 10 şirket” listesini çıkartın.

Serinin üçüncü yazısını tamamladık. Umuyoruz ki Avrupa’da iş bulma ile ilgili sizler için faydalı ve öğretici bir yazı olmuştur. Uygulama adımlarını yaparsanız geri bildirimlerinizi almayı çok isteriz. Devamı için bizi takip etmeye devam edin! 🤓🤩

Sevgiler…🙌

Koala HR Solutions
Koala HR Solutions

1 comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için Cookie kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni