İster İK çalışanı olalım ister iş kolu yöneticisi açık pozisyonlarımız için en uygun ve doğru adayı seçmek kritik. Aynı zamanda mesleğe yeni başlayanlar için de faydalı olabileceğini düşündüğüm için birkaç nokta paylaşacağım sizlerle.

İşe alım yapacağımız pozisyonu ve ilgili bölümün beklentilerini doğru anlamak ilk olarak yapmamız gereken şeylerden biri ve çok önemli. Bu beklentileri anlayabilmek için kullanabileceğimiz bazı sorular var. Bu sorular doğru adayı seçme konusunda bizlere yardımcı olabilir.

Ne tür bir görev tanımı olacak? Ek işleri ya da yardımcı olacağı bazı görevler olacak mı?

Adayın yapacağı işler, çalışma şekli ve planı, çalışacağı ekip, çalışma yeri vb. tüm bilgileri öğrenmek ilk etapta çok önemli. Ön eleme kısmında bize en çok yardımcı olacak bilgiler genelde bunlar olacak. Bu bilgiler bizim çoğunlukla iş ilanının içinde bulabileceğimiz bilgiler olmakla birlikte iş kolu yöneticisi ile konuşmak elimizi güçlendirecektir.

Yöneticinin beklentisi kısa ve uzun vadede nedir?

Bu pozisyondaki adaydan kısa ve uzun vadede neleri başarması bekleniyor. Nasıl bir vizyon çiziliyor pozisyon için.  Örneğin lokal bir pozisyonunuz var ve yurt dışına gidip proje bazlı çalışma, parça götürme ve orada montaj yapma vb. gibi bir durum söz konusu değil. Çok uygun olduğunu düşündüğünüz bir adayınız var ama yurt dışı beklentisi var ise o aday sizin için çok uygun olmayabilir. Bu noktada adayın beklentilerini de doğru anlayıp doğru eşleşmeyi yapmak çok kritik. Sonrasında iki tarafın da mutlu olacağı bir işe alım yapmak isteriz.

Teknik beklentiler neler? Özellikle bilinmesi beklenen bir program, dil, teknik bilgi vb. neler var?

Teknik yetkinliklere mülakatta ancak bakabileceğiz. Bu nedenle çok sayıda başvuru arasından bir eleme yapabilmek için bizim yardımcılara ihtiyacımız var. İşte bu yardımcılar cv de kolayca görebileceğimiz belli başlı program isimleri, yabancı dil bilgisi ya da sınav  notları, yazılım dilleri, metotlar vb. cv de tarama yaparken işimize yarayabilecek her türlü anahtar kelimeyi bölüm yöneticisi ile ortak fikirde olarak kullanabiliriz.

Nice to have olan ama olmasa da olabilir denebilecek neler var?

Olmazsa olmaz ihtiyaçlarımızı belirledikten sonra olmasa da olur diyebileceğimiz neler var onları da konuşmak bence çok önemli.  Örneğin uluslararası bir şirket değilsek ve pozisyonumuzda yabancı dil hiç kullanılmıyorsa ve şirket içinde de kullanılmıyorsa yabancı dil bizim için nice to have olabilir. Ama dil bilmediği için pozisyona çok uygun olan bir adayı elememeliyiz. Ya da bir muhasebe programı konusunda bilgisi yoksa ama farklı birçok muhasebe programı kullandıysa adaylar arasında seçim yaparken öğrenmeye açık meraklı bir adayı alıp bu programın eğitimini içerde biz verebiliriz. Bu sayede uygun olabilecek adayları kaybetmemiş oluruz.

Davranışsal beklentiler neler?

Bu kısım bence yeni ikcıların ve bazen de tecrübesi az olan yöneticilerin en çok zorlandıkları kısım olabilir. Davranışsal anlamda şirketin belirlemiş olduğu yetkinlikler var ise öncelikle bu yetkinliklere göre bir işe alım yapılmalıdır. Eğer yok ise adaydan hangi durumlarda nasıl davranmasını beklerdik işveren olarak, yönetici olarak ya da ik cı olarak bunu düşünüp ona göre bazı maddeler çıkarabiliriz. Örneğin ekip ile yapılacak bir iş ise takım çalışması konusuna sorular sorulabilir. Satış pozisyonu ve hedef odaklı çalışacaksa daha önce buna benzer hedeflerle çalışmış mı diye örnek vermesini isteyebiliriz. Müşterilerle görüşülmesi gereken bir pozisyon ise müşteri ilişkilerine yönelik zorlandığı ya da başarılı yönettiği bir örnek vermesini isteyebiliriz.

En son olarak ise karar aşamasında benim kullandığım bazı noktalar var. Aday gerçekten bu şirkette ve pozisyonda neden çalışmak istiyor? Motivasyonu nedir? Bu soruların cevabı bizde var mı görüşme sonunda.  Hedefleri neler? Öğrenmeye açık mı istekli mi gibi motivasyonunu doğru anlamak doğru adayı seçmek için bence çok kritik. Süreç içerisinde ise adayı gerçekten rahatlatacak ve sohbet havası içinde geçecek bir mülakat süreci yaşatmak çok önemli. Bu sayede adaylar kendilerini rahat ve doğru ifade edebilecekleri bir ortam bulurlar.

Koala HR
Koala HR

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için Cookie kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni