1. Cv’nizi İş ilanı ile Karşılaştırdınız mı?

Başvuru yapmak istediğiniz ilan ile cv’nizi karşılaştırmak çok önemli. CV’nin amacı sizin o ilana uygun olduğunuzu göstermektir. İlana yeniden dikkatlice bakıp istenen yetkinlikler neler öğrenip cv’mizi ona göre güncellemeliyiz. Bu en çokta cv’yi ilanın diline göre düzeltmek gibi düşünülebilir. Dürüst bir şekilde istenen yetkinliklerin sizde olduğundan emin olmak ve bunları cv de göstermek için karşılaştırmak şart.

  1. 30 Saniye Testini Yaptınız mı?

Araştırmalara göre işe alımcılar bir cv’yi okumak için ortalama 30 saniye harcıyorlarmış. Bu süre içinde ikinci adıma geçirip geçirmemeye karar veriliyor. İşte tam da bu nedenle cv’nizi ne kadar çok doldurursanız değil aslında ne kadar az ve gerekli bilgi yazarsanız o kadar çok şansınız artar. İşe alımcının vurgu yaptığınız noktaları hızlıca görebilmesi için ona yardımcı olun. Hatta 30 saniye kurup bu süre içinde kendi cv’nizi okumaya çalışın bakalım nasıl olacak?

  1. İlanda istenen kriterleri kontrol ettiniz mi?

Başvuru yaparken çoğumuz genellikle sadece iş tanımıza ve istenen niteliklere bakarız. İlana direk başvuru yapmanız mı yoksa bir email adresine cv iletmeniz mi ya da yönlendirilen bir websitesi üzerinden mi başvuru yapmanız isteniyor? Belki de ilanın en altına yazılmış önemli bir bilgi var ve fark etmediniz bile.  Sadece olumlu adaylara dönüş yapılacağını yazmış olabilirler ya da sadece İngilizce cv kabul ettiklerini belirtmişlerdir. İlandaki bilgileri dönüp bir kez de bu gözle okumak çok kritik.

  1. Yazım hatalarını kontrol ettiniz mi?

Eğer size cv’nizde kaç tane hata var diye sorsam ne dersiniz? Cevap sıfır olmalı evet J Dönüp bir kez de yazım hatası var mı? Dilbilgisi hatası var mı? Tarihlerde hata var mı? Diye sorarak kontrol etmekte fayda var. Bu son madde ile adeta cv’mizde hata avına çıkıyoruz. Her şey hazır ise son kez bakalım hangi hatalar var diyerek hepsini bulup düzeltelim. Mümkünse çevrenizden hataları bulması konusunda destek isteyebilirsiniz.

Koala HR
Koala HR

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için Cookie kullanıyoruz. Çerez Aydınlatma Metni